"Historia Bez Cenzury" o rezydencjach władców

Autorzy kanału "Historia Bez Cenzury" wielokrotnie prezentowali w swoich filmach tematykę piastowską. Omawiane były już sylwetki władców z dynastii Piastowskiej czy początki polskiej historii. Tym razem temat jest zgoła inny. Zapraszamy do oglądania.

Żyć jak król!

Czy zastanawialiście się kiedyś jak mieszkali polscy władcy? Z czego były zbudowane ich rezydencje? W co były wyposażone? Ile ich było? Jak wyglądało miejsce, do którego nawet król chodził piechotą? Na część pytań odpowiedzi znajdziecie w poniższym materiale. Cześć nadal pozostaje w sferze domysłów badaczy historii.

Mimo, że autorzy w dużej mierze skupili się na rezydencjach królewskich w Krakowie i Warszawie (o nich przecież wiemy najwięcej), to punktem wyjścia powyższego materiału są "salony" Mieszka I.

Od słowiańskich łaźni po kanalizację i sławojki

A jak wyglądała kiedyś kwestia higieny? Lepiej ten temat rozwiązany był w X czy XIX w.? Droga do współczesnego postrzegania czystości była długa i kręta. Trochę światła na ten fragment historii rzuca artykuł Witolda Głowackiego opublikowany na łamach Głosu Wielkopolskiego. Milej lektury.

półka z mydłami (źródło: vk.com)

 

źródło: youtube.com, gloswielkopolski.pl

Zapisz się na newsletter