Skansen Miniatur Szlaku Piastowskiego zaprasza turystów

Pobiedziski Skansen Miniatur zainicjował w miniony weekend sezon turystyczny. Jakie atrakcje czekają na turystów? Sprawdziliśmy to podczas wizyty studyjnej zorganizowanej przez Poznańską Lokalną Organizację Turystyczną.

Gdzie ten Skansen Miniatur?

Skansen Miniatur Szlaku Piastowskiego zlokalizowany jest na równoleżnikowym odcinku Szlaku Piastowskiego. Najkrócej mówiąc - w połowie drogi pomiędzy Gnieznem a Poznaniem, przy drodze krajowej nr 5. Będąc w trasie warto wypatrywać brązowych znaków turystycznych, którymi oznakowane są wszystkie obiekty Szlaku Piastowskiego.

Znaki turystyczne na trasie Szlaku Piastowskiego (fot. Krzysztof Piechocki)

Najłatwiej dojechać w to miejsce samochodem. I taką opcję polecamy. Przed obiektem jest całkiem spory parking. Nie ma więc problemu z pozostawieniem auta.

O Skansenie Miniatur słów kilka

Skansen otwarty został w maju 1998 r., w roku jubileuszu 950-lecia Pobiedzisk i jest to jeden z nielicznych tego typu obiektów w Polsce. Park zawiera makiety obiektów historycznych i interesujących fragmentów zabudowy miast wielkopolskich. Podstawową funkcją skansenu jest ukazanie struktury przestrzennej Szlaku Piastowskiego w jego dzisiejszym i częściowo historycznym kształcie oraz procesu rozwoju osadnictwa i kształtowania się państwowości polskiej.

Skansen Miniatur Szlaku Piastowskiego (fot. Krzysztof Piechocki)

Obecnie podziwiać można 35 makiet (8 obiektów z województwa kujawsko-pomorskiego i 27 obiektów z Wielkopolski). Miniatury są wykonane w skali 1:20, z trwałych materiałów: szkielet aluminiowy, „elewacja” plastikowa zabezpieczona odpowiednimi środkami chemicznymi i niektóre fragmenty są realizowane z materiałów identycznych jak obiekty oryginalne.

Nowe oblicze Skansenu Miniatur Szlaku Piastowskiego

W ostatnim czasie obiekt przeszedł znaczną modernizację. Jej efekt widać już na parkingu. Skansen otoczony został solidnym ogrodzeniem z pali drewnianych. Tym samym upodobnił się do zlokalizowanego po sąsiedzku Grodu Pobiedziska. Palisada otacza prawie cały Skansen. Jedynie część zachodnią obiektu ogrodzono siatką ze stali ocynkowanej, aby nie ograniczać widoku na przepiękny las. A skoro o widokach mowa - równie piękny roztacza się z drewnianej wieży. 

Skansen Miniatur Szlaku Piastowskiego (fot. Krzysztof Piechocki)

Zyskał też budynek administracyjny, w którym powstały toalety, kasa oraz punkt informacji turystycznej. Dobudowano także pomieszczenie przeznaczone pod salę audiowizualną, w której wkrótce zostanie otwarta wystawa dotycząca Pobiedzisk. Całość utrzymana jest w stylistyce budownictwa pierwszych Piastów.

Wejście do Skansenu Miniatur Szlaku Piastowskiego (fot. Krzysztof Piechocki)

W ramach modernizacji powiększono również teren Skansenu. W nowej przestrzeni wyodrębniono makiety obiektów znajdujących się w aktualnym przebiegu Szlaku Piastowskiego. Już wkrótce pojawią się kolejne - będą to miniatury obiektów z Konina, Lądu nad Wartą, Lubinia i Kalisza. Dodatkowym elementem podnoszącym atrakcyjność Skansenu będą audio-przewodniki oraz tablice informacyjne z oznaczeniami dla osób niewidomych oraz słabowidzących.

Skansen Miniatur Szlaku Piastowskiego (fot. Krzysztof Piechocki)

Modernizacja Skansenu Miniatur Szlaku Piastowskiego prowadzona jest w ramach projektu Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej pn. "Rozwój kluczowego szlaku dziedzictwa kulturowego województwa wielkopolskiego pn. Szlak Piastowski". 

Nie tylko miniatury

Poza makietami w Skansenie pojawiła się ekspozycja związana z mitologią słowiańską. Obejrzeć możemy drewniane rzeźby pięciu słowiańskich bóstw: Perun (bóstwo gromowładne), Swaróg (bóstwo nieba, ognia i kowalstwa), Triglav (bóstwo ziemi, wody i powietrza), Porenut (bóstwo plemienia Ranów), Weles (bóstwo bogactwa).

Drewniana rzexb bóstwa słowiańskiego na terenie Skansenu Miniatur Szlaku Piastowskiego (fot. Krzysztof Piechocki)

Kiedy zwiedzać?

Skansen otwarty jest codziennie. Od kwietnia do końca października makiety można podziwiać w godz. 9:00 - 18:00. W sezonie zimowym (od listopada do końca marca) obiekt czynny jest do 16:00. Ceny biletów znajdziesz tutaj

Tablica informacyjna przy Skansenie Miniatur Szlaku Piastowskiego (fot. Krzysztof Piechocki)

Pobiedziska to nie tylko Skansen

Odwiedzając Skansen Miniatur Szlak Piastowskiego warto od razu zajrzeć do pobliskiego Grodu Pobiedziska - miejsca stworzonego z zamiłowania do historii, broni i walki. To muzeum na wolnym powietrzu, którym dzieci, młodzież i dorośli poznają średniowieczną technikę wojenną. Pomocne w tym okazują się różnego rodzaju rekwizyty oraz eksponaty machin oblężniczych wykonane w naturalnej skali. Każdy może sprawdzić, dotknąć i samodzielnie zapoznać się z zasadami ich działania, poczuć potęgę i siłę minionych epok.

Komes Grodu Pobiedziska tuż przed strzałem z wielkiego trebusza (fot. Krzysztof Piechocki)Gród Pobiedziska to również unikalny średniowieczny plac zabaw z drewnianą karuzelą, napędzaną siłą ludzkich mięśni oraz w pełni interaktywna zbrojownia. Drewniana warownia w Pobiedziskach to nie klasyczne muzeum, ale innowacyjne przedsięwzięcie, gdzie promuje się przez filozofię "nauki poprzez zabawę". 

 

źródło: miniatury.pobiedziska.pl, grodpobiedziska.pl 

Zapisz się na newsletter