III Wiec Piastowski już w ten weekend

Chcesz zajrzeć do średniowiecznego grodu? Poznać życie jego mieszkańców? Stanąć w szranki z walecznymi wojami? Jeśli nie masz jeszcze planów na nadchodzący weekend, to szykuj się na prawdziwą podróż w czasie. Po raz kolejny Gród Pobiedziska zaprasza na Wiec Piastowski. Czego możesz się spodziewać? Wszystkiego!

Wiec Piastowski po raz trzeci

Program tegorocznej edycji wydarzenia jest bardzo bogaty. Swój udział zapowiedziały drużyny wojów oraz rzemieślnicy z całej Polski, co kwalifikuje Wiec Piastowski do jednej z największych imprez historycznych w Wielkopolsce. 

Uzbrojenie średniowiecznego woja (fot. Krzysztof Piechocki)

W piątek, tuż po zachodzie słońca, nastąpi oficjalne powitanie i prezentacja drużyn biorących udział w piastowskim wiecu. Zgodnie z tradycją pancerni wybiorą spośród siebie najbardziej doświadczonych i poważanych wojów, którzy to będą pełnić rolę sędziów w zaplanowanych turniejach oraz bitwach. A tych będzie przynajmniej kilka rodzajów.

Tegoroczny turniej bojowych piątek zapowiada się bardzo obiecująco, gdyż swój udział zapowiedziała cała wielkopolska elita tego ekstremalnego sportu. Chłopacy mają sobie coś do udowodnienia, więc na moście może być bardzo gorąco. Tarcze pójdą w drzazgi ku uciesze wszystkim turystów – uśmiecha się Bartosz Styszyński, Komes Grodu Pobiedziska.

Nauka technik walki (fot. Krzysztof Piechocki)

O ile piątkowe wydarzenia mają charakter roboczy, to od soboty wrota Grodu Pobiedziska będą szeroko otware dla wszystkich. Pierwsze zmagania rozpoczną łucznicy, prezentując swoje umiejętności w unikatowych konkurencjach, jak choćby strzelanie z wieży oblężniczej na odległości dochodzące do 100 metrów. Uniaktowe wyroby rękodzielnicze  zaprezentują rzemieślnicy, a białogłowy ugotują pyszne słowiańskie jadło. O godzinie 15-ej w ruch pójdą miecze i topory. Najbardziej widowiskowym punktem sobotniego programu będzie niewątpliwie turniej bojowych piątek na moście Grodu Pobiedziska.

Bitwa wojów na moście pobiedziskiego grodu (fot. Krzysztof Piechocki)

W niedzielne przedpołudnie w szranki ruszą białogłowy, które patelniami oraz innym sprzętem kuchennym będą starały się dorównać dokonaniom wojów. Nieco później odbędzie się Dwubój Piastowski, czyli konkurencja w miotaniu toporków i oszczepów do celu. Popołudnie to czas turniejów bojowych i pokazów. Najpierw do walki ruszą soliści. Miłośnicy finezyjnego i technicznego stylu nie powinni czuć się zawiedzeni. Potem swoje umiejętności zaprezentują kaskaderzy na koniach. 

Kuchnia piastowska (fot. Krzysztof Piechocki)

Szczegółowy harmonogram atrakcji czekających na gości pobiedziskiego grodu znajdziesz poniżej.

Gród Pobiedziska to nie wszystko

W niedzielę (14 kwietnia, w godz. 12:00-17:00) Skansen Miniatur Szlaku Piastowskiego zaprasza na oficjalną inaugurację sezonu turystycznego.

Miniatura katedry gnieźnieńskiej (fot. Krzysztof Piechocki)

Impreza taka jak III Wiec Piastowski to znakomita okazja, aby zaprezentować mieszkańcom gminy oraz turystom całkowicie zmodernizowany Skansen Miniatur Szlaku Piastowskiego, który został otoczony średniowieczną palisadą z obronną wieżą widokową. Powstał także wielofunkcyjny budynek z bali, w którym mieści się nowy punkt informacji turystycznej. Ekspozycja uzupełniona została o nowe atrakcyjne elementy. Najstarszy skansen miniaturowych budowli w Polsce stał się dzięki temu ponownie jednym z najciekawszych turystycznych obiektów na zrewitalizowanym Szlaku Piastowskim. Efekty przemiany będą mogli Państwo ocenić już w niedzielę 14 kwietnia – mówi Artur Krysztofiak, Dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Pobiedziskach.

Miniatury Szlaku Piastowskiego (fot. Krzysztof Piechocki)

Zwiedzanie umili średniowieczna muzyka w wykonaniu Zespołu Muzyki Dawnej "Huskarl", która będzie tłem wielu zaplanowanych przez Skansen atrakcji. Warsztaty garncarstwa, tkactwa, pieczenie podpłomyków to tylko niektóre z nich. Podczas niedzielnego pobytu w Skansenie będzie można wysłuchać legendy o "Lechu, Czechu i Rusie".

Co? Gdzie? Kiedy?

Szczegółowy program III Wiecu Piastowskiego oraz inauguracji sezonu turystycznego w Skansenie Miniatur Szlaku Piastowskiego:

 • Sobota - 13 kwietnia 2019 r.
  10:00 - 14:00 - Bojowy Turniej Łuczniczy
  14:00 - 18:00 - Otwarty tor łuczniczy dla turystów
  14:00 - 15:00 - Warsztaty biżuterii wczesnośredniowiecznej - Gród Pobiedziska
  14:00 - 16:00 - Kuchnia Słowian (gotowanie i konsumpcja)
  15:00 - 16:00 - Warsztaty kuglarstwa
  15:00 - 16:00 - Wielka Bitwa „Śmierć Królów”
  16:00 - 17:00 - Koncert zespołu muzyki dawnej „Koło Jana”
  17:00 - 18:00 - Turniej Wojów w formule 5 vs 5 na moście Grodu Pobiedziska
  19:00 - 19:30 - Pokaz Fire Show

 • Niedziela - 14 kwietnia 2019 r.
  10:00 - 11:30 - Dwubój Piastowski (oszczep i toporek)
  11:00 - 12:00 - Turniej Białogłowych
  11:00 - 18:00 - Otwarty tor łuczniczy dla turystów
  12:30 - 14:00 - Turniej Wojów w formule 1 vs 1
  14:00 - 15:00 - Pokazy Konne
  14:00 - 15:00 - Warsztaty biżuterii wczesnośredniowiecznej - Gród Pobiedziska
  14:00 - 18:00 - Kuchnia wczesnośredniowieczna (gotowanie i konsumpcja) - Gród Pobiedziska
  15:00 - 16:00 - Przedstawienie „Lech, Czech i Rus” - Skansen Miniatur Szlaku Piastowskiego
  15:00 - 16:00 - Dwubój Piastowski dla turystów (oszczep i toporek)
  16:00 - 17:00 - Warsztaty kuglarstwa

Pokazy umiejętności jeździeckich (fot. Krzysztof Piechocki)

Ponadto przez cały dzień:

 • w Grodzie Pobiedziska:
  - Zbrojownia wczesnośredniowieczna, 
  - Plac ćwiczebny ze słupami treningowymi oraz mieczami drewnianymi, 
  - Arena do walk na miecze piankowe ,
  - Machiny oblężnicze.
 • w Skansenie Miniatur Szlaku Piastowskiego:
  - Warsztaty garncarstwa,
  - Warsztaty pieczenia podpłomyków,
  - Warsztaty tkactwa.

Bitwa wojów (fot. Krzysztof Piechocki)

Ceny biletów:

 • III Wiec Piastowski – tereny gminne pomiędzy Grodem Pobiedziska oraz Skansenem Miniatur Szlaku Piastowskiego – wstęp wolny
 • Gród Pobiedziska – bilet ulgowy - 8 PLN, dzieci do lat 5 - wstęp wolny
 • Skansen Miniatur Szlaku Piastowskiego - 6 PLN

 

źródło: miniatury.pobiedziska.pl, grodpobiedziska.pl

Zapisz się na newsletter