[AKTUALIZACJA] Znaczki kolekcjonerskie z Piastami

Odrobina czasu, szczypta wytrwałości i bakcyl zbieracza. To najprostszy przepis na zdobycie kolekcjonerskich znaczków turystycznych. Najnowsza ich edycja przedstawia sylwetki polskich władców. Jak je zdobyć?

Władcy piastowscy w serii kolekcjonerskiej znaczków turystycznych

Seria "Poczet królów i książąt polskich" zapoczątkowana została w grudniu 2017 r. znaczkiem z numerem 64. Wczoraj Na koniec 2018 r. ukazało się kolejnych pięć znaczków z podobiznami polskich władców. Aktualnie serię tworzy 17 znaczków - ostatni z numerem 80. Obecnie kolekcja obejmuje 22 znaczki - ostatni z numerem 85.

 

Znaczek turystyczny - kolekcjonerski - nr 64 Mieszko I
Znaczek turystyczny - kolekcjonerski - nr 65 - Dobrawa
Znaczek turystyczny - kolekcjonerski - nr 66 - Bolesław Chrobry
Znaczek turystyczny - kolekcjonerski - nr 67 - Mieszko II Lambert
Znaczek turystyczny - kolekcjonerski - nr 68 - Rycheza Loretańska
Znaczek turystyczny - kolekcjonerski - nr 69 - Kazimierz Odnowiciel
Znaczek turystyczny - kolekcjonerski - nr 70 - Bolesław II Śmiały
Znaczek turystyczny - kolekcjonerski - nr 71 - Władysław Herman
Znaczek turystyczny - kolekcjonerski - nr 72 - Bolesław Krzywousty
Znaczek turystyczny - kolekcjonerski - nr 73 - Władysław Wygnaniec
Znaczek turystyczny - kolekcjonerski - nr 74 - Bolesław Kędzierzawy
Znaczek turystyczny - kolekcjonerski - nr 75 - Mieszko III Stary
Znaczek turystyczny - kolekcjonerski - nr 76 - Kazimierz Sprawiedliwy
Znaczek turystyczny - kolekcjonerski - nr 77 - Leszek Biały
Znaczek turystyczny - kolekcjonerski - nr 78 - Władysław Laskonogi
Znaczek turystyczny - kolekcjonerski - nr 79 - Henryk Brodaty
Znaczek turystyczny - kolekcjonerski - nr 80 - Konrad Mazowiecki
Znaczek turystyczny - kolekcjonerski - nr 80 - Bolesław V Wstydliwy
Znaczek turystyczny - kolekcjonerski - nr 82 - Leszek Czarny
Znaczek turystyczny - kolekcjonerski - nr 83 - Przemysł II
Znaczek turystyczny - kolekcjonerski - nr 84 - Wacław II
Znaczek turystyczny - kolekcjonerski - nr 85 - Władysław Łokietek

 

Jest to już trzecia seria znaczków kolekcjonerskich. Wcześniejsze serie (numery od 1 do 63) prezentowały wizerunki zwierząt zagrożonych wyginięciem. Pełna lista znaczków kolekcjonerskich dostępna jest na stronie znaczki-turystyczne.pl. Poniżej lista przedstawicieli piastowskiej dynastii, którzy już figurują na awersach kolekcjonerskich znaczków turystycznych:

Kiedy pojawią się kolejne znaczki z serii "Poczet królów i książąt polskich"? Wszystko zależy od zaangażowania miłośników drewnianych krążków. Jeśli przyrost znaczków będzie duży to jest szansa, że jeszcze w tym roku powstaną kolejne znaczki kolekcjonera z tej serii. Ostatnim przedstawicielem piastowskiej dynastii, który pojawi się na kolekcjonerskim znaczku turystycznym będzie Kazimierz Wielki. Kiedy można się spodziewać krążka z jego podobizną? Sądząc po tempie wydawania wcześniejszych znaczków - ostatnie 10 znaczków kolekcjonerskich pojawiło się na przestrzeni 2 ostatnich miesięcy 2018 r. - kolejne postacie z pocztu królów i książąt polskich poznamy w pierwszej połowie 2019 r. 

Laptop z wyświetloną stroną internetową. Na ekranie portrety Piastów.

Miłośników historii zapraszamy do odwiedzenia zakładki "Piastowie". Znajdziecie tam przedstawicieli piastowskiej dynastii, którzy nie zafunkcjonowali ww. opisanej kolekcji znaczków.

Gra dla kolekcjonerów

Zdobycie znaczków kolekcjonerskich nie jest wcale takie łatwe. Co prawda są one wydawane za darmo kolekcjonerom, ale trzeba spełnić kilka warunków gry kolekcjonerskiej. Poza tym trzeba pamiętać, że znaczki kolekcjonera są przyznawane zgodnie z kolejnością, czyli jeśli ktoś nastawia się na zdobycie serii "poczet" (17 znaczków) musi się liczyć z tym, że najpierw musi zdobyć wszystkie poprzednie znaczki z serii "zwierzęta" (63 znaczki).

Mapa znaczków turystycznych w Polsce

Tak więc chcąc zdobyć pierwszy znaczek z wizerunkiem Mieszka I trzeba w całej Polsce odwiedzić blisko 600 miejsc posiadających znaczki, zakupić je, odpowiednio opracować kupony i wysłać do centrali. Ale jest to jak najbardziej możliwe ponieważ czołowi polscy „znaczkomaniacy” dochodzą w tej chwili do 75-go znaczka kolekcjonera, a to dowód na to, że się da, choć trwa to czasem dość długo.

Znaczki turystyczne z logo Szlaku Piastowskiego

Od czerwca tego roku można natrafić na znaczki turystyczne z obiektami Szlaku Piastowskiego, które na rewersie posiadają logo Szlaku. Takie "nietypowe" krążki mają już:

Trwają prace nad kolejnymi znaczkami opatrzonymi logo Szlaku Piastowskiego. Listę obiektów Szlaku Piastowskiego, w których można zdobyć znaczki turystyczne znajdziesz tutaj.

 

źródło: znaczki-turystyczne.pl

Zapisz się na newsletter

2021 popup weekend na szlaku piastowskim