Gniezno zaprasza na "Koronację Królewską"!

Tradycyjnie w ostatni weekend lipca Gniezno opanuje Festiwal Kultury Slowiańskiej "Koronacja Krolewska". Na Placu Świetego Wojciecha czas cofnie się do czasów piastowskich. 

Kobiety epoki Piastów

Tegoroczna odsłona Festiwalu przybliży postacie kobiece związane z początkami polskiej państwowości. W tym roku przypada bowiem setna rocznica ustanowienia praw wyborczych dla kobiet w Polsce. Odwiedzający gnieźnieński Festiwal poznają sylwetki niesamowitych, silnych kobiet, mających w czasach piastowskich realny wpływ na politykę - zarówno tą lokalną, jak i europejską. 

Koronacja Królewska w Gnieźnie - Kobiety epoki Piastów (fot. Magdalena Polak)

Czeska księżniczka Dobrawa wprowadziła Mieszka I w świat europejskiej dyplomacji. Ich córka, Świętosława była królową Szwecji i Danii znaną pod przydomkiem „Storråda”, czyli „mocna w słowach”. Z kolei Oda przez kilka lat prowadziła z Bolesławem Chrobrym, po śmierci jego ojca, bezpardonową walkę o władzę w kraju.

Na początek koncert organowy

Mimo, że główne wydarzenia festiwalu zaplanowano na sobotę (28 lipca) i niedzielę (29 lipca), to warto do Gniezna wybrać się już w piątek. W Bazylice Prymasowskiej od godz. 19:00 posłuchać będzie można artystów z Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. W koncercie muzyki organowej pt. "Mater Sanctissima" wystąpią: Maciej Sikała - saksofon i Bogusław Grabowski - organy.

Koncert: Maciej Sikała - saksofon i Bogusław Grabowski - organy

Repertuar koncertu:

  • Johann Sebastian Bach - Piece d’Orgue  /Fantazja G-dur/  BWV 572  /1685-1750/
  • Dzisiaj pozdrawiamy Maryjo Ciebie – improwizacja na saksofon i organy
  • Matko Niebieskiego Pana – improwizacja na saksofon i organy
  • Salve Regina– improwizacja na saksofon i organy
  • Ave maris Stella – improwizacja na organy
  • Matko Najświętsza – improwizacja na saksofon i organy
  • Bogurodzica – improwizacja na saksofon i organy

Animacja 3D na podsumowanie pierwszego dnia

Przez kilkanaście edycji „Koronacji Królewskiej”, kulminacyjnym momentem programu były widowiska teatralne nawiązujące do historii Pierwszej Stolicy Polski. W 2017 roku, po raz pierwszy, w miejsce spektaklu zaprezentowany został animacji w technologii 3D videomapping. Animacja „Historia Gniezna – Pierwszej Stolicy Polski”, zrealizowana przez warszawską firmę Free The Colors, wyświetlona została na elewacji gnieźnieńskiej Bazyliki Prymasowskiej.

W tym roku, podczas pierwszego dnia „Koronacji” swoją premierę będzie miała druga część tego efektownego widowiska. Tegoroczny pokaz będzie obejmował sceny znane z projekcji zeszłorocznej wzbogacone o dwa ważne dla historii naszego miasta rozdziały związane z rolą kobiet w kształtowaniu się polskiej państwowości oraz dziejów średniowiecznego handlu, którego Gniezno było ważnym ośrodkiem. Oczywiście wszystko to okraszone będzie efektownymi animacjami wkomponowanymi w historyczną fasadę tysiącletniej katedry stojącej na Wzgórzu Lecha.

Turnieje, warsztaty, spektakle i wiele więcej

Program tegorocznej edycji Festiwalu Kultury Słowiańskiej "Koronacja Królewska" jest przepełniony atrakcjami. Każdy znajdzie coś dla siebie. A jest w czym wybierać. Warsztaty taneczne, pokazy zabaw dworskich, walki wojów, turnieje:  łuczniczy i zapaśniczy, teatrzyki, spektakle, konkurs kulinarny, to tylko niektóre propozycje.

koronacja krolewska konkurs kulinarny

Pociągiem na Koronację Królewską

Na koniec jeszcze jedna zachęta do odwiedzenia Gniezna. Koleje Wielkopolskie zafundują bilet powrotny wszystkim, którzy na tegoroczną edycję Koronacji Królewskiej wybiorą się pociągiem. W ramach specjalnego pakietu, uczestnicy imprezy do swojego miejsca zamieszkania wrócą za darmo. Szczegóły promocji opisane zostały na stronie Festiwalu.

Koleje Wielkopolskie fundują bilet powrotny - Koronacja Królewska - Gniezno 2018 (fot. Waldemar Wylęgalski)

 

źródło: koronacjakrolewska.pl, koleje-wielkopolskie.com.pl

Zapisz się na newsletter