Peregrynacja dokumentu Zbyluta do źródeł.

W związku ze wpisem Dokumentu Zbyluta na Krajową Listę UNESCO serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w wydarzeniu pn. ,,Perygnynacja dokumentu Zbyluta do źródeł".

Po uroczystościach odbędzie się konferencja prasowa, podczas której będzie promowana publikacja najnowszego naukowego opracowania poświęconego Dokumentowi Zbyluta wydanego przez Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy z okazji wpisania go na Krajową Listę UNESCO „Pamięć Świata”, pt.: Dokument fundacyjny Zbyluta dla klasztoru cysterskiego w Łeknie z 1153 roku.

***

Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy będące kustoszem dziedzictwa kulturowego „Korony Piastów”, Archiwum Państwowe w Poznaniu, Archiwum Archidiecezjalne w Gnieźnie, Urząd Gminy Wągrowiec i parafia pw. św. Piotra i Pawła w Łeknie zapraszają w dniu 26. listopada, o godz. 12,00 do Łekna, do kościoła pw. św. Piotra i Pawła, na wielkie uroczystości z udziałem, jak przed 863 laty, bardzo dostojnych gości, w ramach których po wiekach nieobecności nastąpi wielka „peregrynacja dokumentu Zbyluta do źródeł” – do miejsca, gdzie został przekazany przez fundatora cystersom. W tym dniu zostaną tam pokazane oryginalne dokumenty i odprawiona uroczysta wotywna liturgia celebrowana przez Arcybiskupa Wojciecha Polaka Metropolitę Gnieźnieńskiego, Prymasa Polski, 77 następcę arcybiskupa Jana, w intencji fundatora i jego żonę, benefaktorów, książąt, możnych, zakonników i wszystkich tych, którzy przez wieki z tym miejscem byli związani!

 

Nie znaleziono żadnych wydarzeń

Zapisz się na newsletter