Zaślubiny sprzed tysiąca lat

To temat przewodni tegorocznej edycji Festiwalu Kultury Słowiańskiej "Koronacja Królewska", który w najbliższy weekend odbędzie się w Gnieźnie. W programie koncerty, turnieje, warsztaty, pokazy, zabawy i wiele innych atrakcji. Jeśli nie macie planów na najbliższy weekend, to to jest bardzo dobra propozycja.

Koncerty Heroes Orchestra

Gwoździem programu tegorocznego Festiwalu Kultury Słowiańskiej "Koronacja Królewska" w Gnieźnie będzie Heroes Orchestra, czyli pięćdziesięcioosobowa grupa muzyków i chórzystów, prezentujących muzykę zgoła inną od tej, którą znamy na co dzień. Zawiedzeni na pewno nie będą fani serii gier "Heroes of Might & Magic", "Baldur's Gate", "Icewind Dale" czy "Gothic", ale także miłośnicy muzyki symfonicznej czy filmowej.

Muzycy Heroes Orchestra (źródło: profil Facebook Heroes Orchestra)

Heroes Orchestra powstała spontanicznie kilka lat temu, łącząc muzyków zafascynowanych grami komputerowymi - szczególnie tymi strategicznymi, osadzonymi w światach pełnych nie tylko fantastycznych stworów, ale także konnych rycerzy, łuczników czy druidów. Koncerty orkiestry powinny więc doskonale wpisać się w średniowieczny klimat, który opanowuje co roku pierwszą stolicę Polski w ostatni weekend lipca. Głowny koncert odbędzie się w sobotę o godz. 20:30, kameralny - dzień później o godz. 11:30. 

Bezpłatne wycieczki z przewodnikiem

Corocznie wycieczki z przewodnikiem cieszą się dużym zainteresowaniem. Podczas tegorocznej edycji Festiwalu będzie można odbyć spacer po Trakcie Królewskim oraz zwiedzić Katedrę. Chęć udziału w wycieczce należy wcześniej zgłosić na stanowisku Miasta Gniezna w bramie głównej. Liczba miejsc ograniczona.

Przewodnik oprowadzający grupę turystów po Gnieźnie (źródło: profil Facebook Królewskiego Festiwalu Artystycznego)

Program wycieczek:

 • sobota - 27 lipca 2019 r. - spacer po Trakcie Królewskim:
  - 13:00 (pełna trasa),
  - 15:00 (trasa częściowa),
  - 17:00 (trasa częściowa),
 • niedziela - 28 lipca 2019 r. - spacer po Trakcie Królewskim:
  - 11:00 (pełna trasa),
  - 13:00 (trasa częściowa),
 • niedziela - 28 lipca 2019 r. - zwiedzanie Katedry Gnieźnieńskiej:
  - 13:15 (zbiórka przy pomniku B. Chrobrego, plac M. Trąby).

Mobilne Muzeum Początków Państwa Polskiego

Muzeum Początków Państwa Polskiego przygotowało mały sprawdzian dla przyszłych archeologów. Tuż przy muzealnym namiocie rozstawiona zostanie trasa Archeologicznego Toru Przeszkód. Aby go pokonać trzeba będzie wykazać się umiejętnościami, które na co dzień przydają się podczas wykopalisk. 

Mobilne Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie (źródło: muzeumgniezno.pl)

O nich z kolei będzie opowiadał dr Tomasz Janiak, który nadzoruje program wykopalisk "EKSPEDYCJA PALATIUM  Gniezno 2019", mających na celu odnalezienie dawnej gnieźnieńskiej siedziby piastowskich władców. W Mobilnym Muzeum usłyszycie historie postaci związanych z gnieźnieńską archeologią i zobaczycie odnalezione zabytki.

W muzealnym namiocie będzie również okazja do poznania nowego programu edukacyjnego „Się zaczęło w Polsce Piastów”.

Bitwy i turnieje

Z pewnością wszystkich amatorów łucznictwa, nie tylko historycznego, ucieszy fakt, że od tego roku podczas Koronacji Królewskiej rozgrywane będą dwa turnieje zamiast jednego. Oprócz tradycyjnego "Turnieju Łuczniczego o Złoty Trzos Gnieźnieńskiego Grodu", który odbędzie się już po raz trzynasty, odbędzie się "Turniej łuczniczy 3D", w którym oprócz łuków historycznych można posługiwać się także sprzętem typu hunter, sportowym oraz bloczkowym.

Bitwa wojów podczas Festiwalu Kultury Słowiańskiej "Koronacja Królewska" ((źródło: profil Facebook Królewskiego Festiwalu Artystycznego "Koronacja Królewska")

W czasie tegorocznej edycji Festiwalu nie zabraknie też odgłosów walki. W ruch pójdą miecze, tarcze, topory i włócznie. Będą walki indywidualne, drużynowe. Stoczona zostanie również bitwa o most. A wszystko po to by wyłonić najdzielniejszego wojownika.

Dzieci nie będą się nudzić!

Nowością podczas tej edycji wydarzenia będą namioty, w których będzie można spotkać… roboty. Myli się jednak ten, kto uważa że ich obecność trudno jest połączyć ze średniowiecznym klimatem imprezy. Na stanowisku firmy KUKA będzie można w koronie zapozować robotowi. Maszyna zeskanuje naszą twarz i przeniesie podobiznę na rysunek. Gotowy portret będzie można zabrać do domu! Natomiast firma Skriware zaprasza do swojego namiotu na warsztaty dla młodszych dzieci „Konstruktorzy i designerzy” oraz tworzenie makiet Gniezna kiedyś i dziś z klocków do nauki podstaw inżynierii. Warsztaty dla starszych dzieci „Robotyczna gra terenowa” to zaś pisanie kodu programistycznego, który sprawi, że robot przejedzie wyznaczoną trasę po jednej z makiet Gniezna.  Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc, obowiązują zapisy na warsztaty: monika.fifer@gniezno.eu

 

Na brak atrakcji z pewnością nie będą mogli narzekać także najmłodsi uczestnicy wydarzenia. Właśnie dla nich przygotowano ogromną strefę dla dzieci, gdzie kilkanaście podmiotów – partnerów i sponsorów wydarzenia zaprosi na warsztaty, konkursy i turnieje.

 • Stanowisko firmy Velux: tworzenie łapaczy snów, wykonywanie koszyczków, robienie wianków i wiele innych.
 • Stanowisko Muzeum Archeologicznego w Biskupinie: filmy, zdjęcia, kopie zabytków; gry edukacyjne, warsztaty plastyczne.
 • Stanowisko Technikum Teb Edukacja: przystrajanie nakryć głowy, wyrób naszyjników, bransolet i świec.
 • Stanowisko Wielkopolskiej Grupy „Gniazdo”: wystawa znalezisk z ziemi piastowskiej, dokumentów, sprzętu do poszukiwań.
 • Stanowisko Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna: budowa słowiańskiego grodu z plasteliny, rzut podkową, puzzle słowiańskie, kolorowanki i przedstawienie.
 • Stanowisko Fantasmagorii: warsztaty z tworzenia broni, hełmów i zbroi z kartonu.
 • Stanowisko Miejskiego Ośrodka Kultury: ozdabianie koron, odlewanie kafli gipsowych, robienie naszyjników.
 • Stanowisko Językowego Przedszkola Prymus: warsztaty tworzenia masek o tematyce średniowiecznej, nauka gry w szachy.
 • Stanowisko Biblioteki Pedagogicznej i Centrum Aktywności Społecznej „Largo”: spacer z żywą książką, spektakle Teatrzyku Kamishibai.

 

źródło: koronacjakrolewska.pl

Zapisz się na newsletter