Szlak Piastowski czeka na nocnych marków!

To jedyna taka noc w roku. Żaden miłośnik szeroko pojętej historii i kultury z pewnością nie powinien jej przespać. Pod osłoną nocy będzie można wziąć udział w ciekawych wystawach, pokazach oraz niecodziennych wydarzeniach, przygotowanych przez muzea i skanseny Szlaku Piastowskiego.  

"Noc Muzeów" ma już ponad 20 lat!

Pierwsze nocne zwiedzanie muzeów odbyło się ponad 20 lat temu w Berlinie. Sukces wydarzenia szybko został podchwycony i przeniesiony na inne miasta. W Polsce pierwsza tego typu akcja zorganizowana została w 2003 r. Obecnie "Noc Muzeów" organizuje już ponad 120 miast Europy. 

2019 noc muzeow 3

Tegoroczna Noc Muzeów odbędzie się w najbliższy weekend - w nocy z 18 na 19 maja. Poniżej znajdziesz zestawienie atrakcji przygotowanych przez obiekty Szlaku Piastowskiego. Nocny klimat pasuje do nich idealnie!

Poznaj przygody błazna Figraszka

W Żninie Noc Muzeów zaczyna się najwcześniej, bo już w piątek (17 maja). Na Placu przed Basztą od godziny 20:00 rozpocznie się spektakl „Księga błazna – moralitet plebejski”, będący rekonstrukcją późnośredniowiecznego teatru lalkowego, opartego na autorskim tekście, zawierającym elementy tradycyjnych wątków moralitetowych potraktowanych w przewrotnie zabawny sposób. Wstęp darmowy.

Spektakl lalkowy "Księga błazna – moralitet plebejski" (źródlo: www.teatr-trojkat.pl)

Tego samego dnia do godziny 22:00 będzie można zwiedzać żnińską Basztę.

Szczegóły wydarzenia znajdziesz tutaj.

Podświetlone miniatury

W takiej odsłonie Skansen Miniatur Szlaku Piastowskiego prezentuje się tylko raz w roku. Podczas Nocy Muzeów będzie można go zwiedzić, a przy okazji posłuchać średniowiecznej muzyki i spróbować specjalnie na tę okazje przygotowanych specjałów. Wstęp darmowy.

Plakat "Nocy Muzeów 2019" w Skansenie Miniatur Szlaku Piastowskiego (źródło: miniatury-pobiedziska.pl)

Szczegóły wydarzenia znajdziesz tutaj.

W pogoni za potworami

Tej nocy w Grodzie Pobiedziska będzie się działo. Komes i jego drużyna wybiorą się na łowy. W programie również zwiedzanie Grodu i bajania przy ognisku. Na koniec słowiańska biesiada przy ognisku.

2019 grod pobiedziska noc muzeow

Szczegóły wydarzenia znajdziesz tutaj.

Mała Noc Muzeów z Poznańskim Szlakiem Legend dla Dzieci

W stolicy Wielkopolski atrakcje Nocy Muzeów zaczynają się już za dnia. W myśl zasady, że należą się one każdemu, bez względu na wiek. Udział jest prosty – wystarczy pobrać folder z grą miejską i rozwiązać jej zadania na trasie Szlaku. Odkrywcy i odkrywczynie Szlaku otrzymają w prezencie książkę „Koziołki, rury i czarcie ogony” z dziesięcioma legendami o Poznaniu napisanymi specjalnie dla dzieci. 

Chłopiec trzymający mape (źródło: www.facebook.com/szlaklegend)

Szczegóły wydarzenia znajdziesz tutaj.

Genius loci zwiedzaj dniem i nocą

Na Ostrowie Tumskim - przed południem - odbędą się warsztaty dla dzieci z budowania grodu (obowiązują zapisy!). Po południu i wieczorem w rezerwacie archeologicznym odbędą się pokazy szermierki historycznej i wykłady dot. m.in. budowy wałów.

Grupka dzieci bawiących się (źródło: rezerwat.muzarp.poznan.pl)

Szczegóły wydarzenia znajdziesz tutaj.

Ekspozycja Bramy Poznania

Wstęp na ekspozycję będzie możliwy na podstawie bezpłatnego biletu przygotowanego specjalnie na Noc Muzeów 2019. Bilety będą wydawane w holu budynku głównego Bramy Poznania w godzinach trwania wydarzenia, a wiec od 17:00 do 0:00.

Budynek "Bramy Poznania" (fot. Łukasz Gdak)

Szczegóły wydarzenia znajdziesz tutaj.

Dzieje Włocławka i regionu od pradziejów do PRL

Muzeum Historii Włocławka zaprasza na zwiedzanie nowo otwartej wystawy stałej, połączone z konkursami wiedzy o mieście opartymi o ekspozycję.

2019 noc muzeow 8

Szczegóły wydarzenia znajdziesz tutaj.

Grodzisko, osada i kościół

Rezerwat Archeologiczny w Gieczu zaprasza na zwiedzanie okolicy, koncert muzyki średniowiecznej i widowisko plenerowe "Bajeczne początki Polski". 

2019 noc muzeow 9

Szczegóły wydarzenia znajdziesz tutaj.

Noc na Lednicy

Potrwa do godz. 22:00. W programie oprowadzanie po Ostrowie Lednickim, warszaty i wykłady popularno-naukowe.

2019 noc muzeow 10

Szczegóły wydarzenia znajdziesz tutaj.

Gniezno wielu atrakcji

Noc Muzeów w Gnieźnie zapowiada się niezwykle imponująco. Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie bierze udział w zorganizowanej akcji, która jednoczy aż 6 instytucji z pierwszej stolicy Polski. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą wystaw w muzeum, a wśród nich są wystawy: "Początki Państwa Polskiego", " Guzik Wam Pokażemy", "Kultura Muzyczna Początków Państwa Polskiego", "Odtwórstwo Historyczne", "Piastów Malowane Dzieje" i wiele innych.

Reklama "Nocy Muzeów 2019" w Gnieźnie (źródło: https://www.facebook.com/gnieznozobaczbowarto/videos/813621655689359/?fref=ts)

Szczegóły wydarzenia znajdziesz tutaj.

 

źródło: muzeumznin.pl, bramapoznania.pl, grodpobiedziska.pl, miniatury-pobiedziska.pl, muzeumgniezno.pl, lednicamuzeum.pl, muzeum.wloclawek.pl

Zapisz się na newsletter