XIV Festiwal Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej - Herby, rody i rodziny

Rodzina to naturalne środowisko człowieka. To więzy krwi, ale także adopcje, przysposobienia. Tematyka tegorocznego festiwalu mówić będzie o budowaniu tożsamości na świadomości pochodzenia od wspólnego przodka, a także jednoczenia się wokół czytelnych znaków, często w postaci herbów i miejsc (gniazd i siedzib rodowych). Rodziny to także zespół wartości, obejmujący szacunek dla starszych oraz troskę o dzieci, obowiązek wzajemnego wspierania się i niesienia pomocy, lojalność wobec grupy i jej poszczególnych członków.

Wystawy archeologiczne i fotograficzne:

  • „Herby wasze są znaki szlachectwa” – kuratorzy: Katarzyna Zisopulu-Blej, Magdalena Poklewska-Koziełł,
  • „Rodzice i dzieci w Średniowieczu” – kurator Klaudyna Bronowska,
  • „Królestwo zwierząt” – kurator Tomasz Skorupka.

Wykłady popularno-naukowe (Sala Opacka w Klasztorze oraz sala OEP) prowadzić będą: prof. UAM dr hab. Paweł Stróżyk, prof. UKSW dr hab. Joanna Wawrzeniuk, prof. UKSW dr hab. Alicja Budnik, mgr Jacek Wrzesiński.

Wykłady o tematyce przyrodniczej – mgr Tomasz Skorupka.

Różnorodni wykonawcy muzyki: Karolina Skrzyńska, Józef Skrzek, Sławomir Przybył, „Dziwoludy” i tradycyjnie dr Henryk Kasperczak (lutnista) z Akademią Muzyki Dawnej.

Atrakcje dla dzieci: warsztaty i zbawcy w klasztorze, podgrodziu i Ośrodku Edukacji Przyrodniczej – z interaktywnym kącikiem zabawek średniowiecznych.

Pozostałe atrakcje: wyprawa rodzinna na grodzisko na Rydlowej Górze, zwiedzanie klasztoru z przewodnikiem, obóz słowiański i rycerski, prezentacje dawnych rzemiosł, bitwa o gród, bez której nie wyobrażamy sobie festiwalowych atrakcji.

Szczegółowy program wydarzenia dostępny jest na stronie www.festiwal-lad.pl 

Lokalizacja

Nie znaleziono żadnych wydarzeń

Zapisz się na newsletter