"ArcheoMarket " na koniec lata

Niektórzy czekają na niego cały rok i tak od prawie ćwierć wieku. Festyn Archeologiczny w Biskupinie, bo o nim mowa, rozpocznie się w  najbliższą sobotę (15 września). Przez kolejne 9 dni biskupińskie Muzeum będzie tętnić życiem, ukazując bardzo ciekawy aspekt rozwoju ludzkości.

Archeomarket. Od wymiany po stragany

Tegoroczna edycja Festynu zaprezentuje rozwój europejskiego handlu na przestrzeni setek lat - od epoki kamienia po wczesne średniowiecze. Dowiesz się gdzie i kiedy pojawiły się pierwsze monety, oraz jak wyglądał przebieg szlaków handlowych, które od tysięcy lat funkcjonowały lokalnie i dalekosiężnie.

Osada w Biskupinie (fot. biskupin.pl)

Przez ostatnie dni lata Muzeum będzie tętnić życiem. Zostanie otwarty „Archeomarket”, gdzie prezentowane będą wzorowane na zabytkach towary. W tej „galerii” nie zabraknie kina z filmami o tematyce archeologicznej i historycznej oraz strefy zabaw z dawnymi grami i zabawami.

Festyn Archeologiczny w Biskupinie - atrakcje dla najmłodszych (fot. biskupin.pl)

Ponadto odbywać się będą wykłady popularnonaukowe, prezentacje dawnych rzemiosł, koncerty muzyczne, warsztaty tańca oraz pokazy i degustacje dawnej kuchni.

Czym Piastowie handlowali?

Zamieszkiwana przez rolników i rzemieślników wioska wczesnopiastowska stanie się miejscem wymiany płodów rolnych i rękodzieła. Na niewielkim targowisku znajdą się zboża, warzywa i owoce, które jedzono we wczesnym średniowieczu oraz zwierzęta hodowane w tym okresie.

Wioska wczesnopiastowska w Biskupinie (fot. biskupin.pl)

Kowale kuć będą żelazo, snycerze produkować drewniane łyżki i misy. Garncarze ulepią małe i duże naczynia, a złotnicy odleją w glinianych formach biżuterię. Zaprezentowane zostaną stroje, tkaniny oraz naturalne barwniki, które w tym okresie sprowadzane były z odległych krain. Jedna z chat zamieszkana zostanie przez mincerza, który opowie o wczesnośredniowiecznych sposobach płatności jak i pierwszych polskich monetach.

Festyn Archeologiczny w Biskupinie - inscenizacja bitwy wojów (fot. biskupin.pl)

W bliskim sąsiedztwie wioski wczesnopiastowskiej, przy punkcie poboru ceł, stacjonować będą wczesnośredniowieczni wojownicy. Tutaj też znajdzie się przydrożna karczma, gdzie kucharze przygotują strawę dla zmęczonych wędrowców!

Wymiana darów między wielkimi władcami

Mieszko I był niezwykle biegłym dyplomatą. Na zjeździe w Kwedlinburgu podarował młodemu cesarzowi Niemiec Ottonowi III wielbłąda. Inscenizacja pokaże, dlaczego Mieszko I wybrał taki prezent i skąd wielbłąd znalazł się na polskiej ziemi przed tysiącem lat! Sam akt wymiany poprzedzony zostanie walką wojowników na polu bitwy, z którego do wioski wczesnopiastowskiej wyruszy książęcy orszak z darami.

Festyn Archeologiczny w Biskupinie - średniowieczna strawa (fot. biskupin.pl)

 Jak nie w ten weekend, to w następny

Atrakcji podczas tegorocznego Festynu Archeologicznego w Biskupinie jest tyle, że trudno by je zmieścić w jednej 2-dniowej imprezie. Dlatego jeśli masz już plany na najbliższy weekend, to zarezerwuj sobie czas w kolejny. Program każdego z 9-ciu dni Archeomerketu jest tak bogaty, że naprawdę można stracić tu poczucie czasu. Zresztą zobacz co zaplanowali Organizatorzy:

Plakat XXIV Festynu Archeologicznego w Biskupinie (fot. biskupin.pl)

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie otwarte jest w weekendy w godz. 10:00-17:00 oraz w tygodniu 10:00-18:00. Bilety można kupić w kasie lub on-line.

 

źródło: biskupin.pl

Zapisz się na newsletter