85. rocznica odkrycia osady w Biskupinie

Znacie Google Doodle? Koniecznie zajrzyjcie w wyszukiwarkę giganta z Mountain View. Dziś zespół Google postanowił uczcić 85. rocznicę odkrycia osady w Biskupinie, zastępując firmowe logo fragmentem osady "polskich Pompejów".

Doodle? A co to?

Doodle to okazjonalne grafiki wprowadzane w logo Google w celu uczczenia świąt, rocznic oraz pamięci znanych artystów, pionierów i naukowców. Dotychczas na całym świecie przygotowanych zostało ich już ponad 2000. Dzisiaj wszyscy użytkowcy wyszukiwarki Google w Polsce będą mieli okazję do poznania historii Biskupina, a co za tym idzie Szlaku Piastowskiego. W przededniu XXIV Festynu Archeologicznego, to doskonała promocja i szansa na zaplanowanie wizyty w tym niezwykle ciekawym miejscu.

Zdjęcie laptopa z wyświetlona stroną biskupin.pl

Autorką grafiki jest Alyssa Winans, która w przeszłości stworzyła także polskie doodle przypominające uruchomienie kolejki linowej na Kasprowym Wierchu.

Zajrzyj do Biskupina z Google Street View

Z okazji dzisiejszej rocznicy zespół Google przygotował jeszcze jedną niespodziankę. Teraz w usłudze Google Street View możecie odbyć wirtualną wycieczkę po jej terenie – obejrzeć z bliska starożytną palisadę, wejść przez bramę osady, przespacerować się wokół zabudowań i zajrzeć do wnętrza biskupińskich domów. Cała wystawa dostępna jest pod adresem google.com/streetview/#biskupin-poland.

Zdjęcie monitora komputera z wyświetlona usługą Google Street View

85 lat temu zauważono fragmenty starożytnej osady

Latem 1933 r. poziom wody w jeziorze Biskupińskim, z uwagi na prowadzone tam prace melioracyjno-irygacyjne, obniżył się na tyle, że ponad lustrem wody pojawiły się fragmenty osady. Zauważył je szkolny nauczyciel Walenty Szwajcer. Początkowo wierzył, że są dachami zatopionych domów, ale to, co odkrył przed 85 laty, było w rzeczywistości oknem na zaginiony świat.

Dębowe i jodłowe słupy były częścią ufortyfikowanej osady pochodzącej z epoki żelaza, około 780 p.n.e. Jego budowniczowie mieszkali na półwyspie Biskupińskim, gdzie hodowali owce, kozy, świnie, bydło i konie. Osada była tak dobrze zachowana, że ​​Biskupin wkrótce został nazwany "Polskimi Pompejami". 

Wybitny archeolog Józef Kostrzewski, który prowadził prace wykopaliskowe, odkrył w Biskupinie ulice, ponad 100 domów, falochron i palisady chroniące osadę. Wyrafinowanie architektury osady zmieniło nasze rozumienie epoki żelaza. W późniejszych wykopaliskach zespoły konserwatorów skrupulatnie odzyskały ponad 5 milionów artefaktów pochodzących z okresu paleolitu do średniowiecza. Obiekty wykonane z brązu, kamienia i żelaza dostarczają istotnych informacji o życiu ludzi, którzy żyli tam wieki temu. Biskupin pozostaje jednym z najważniejszych zabytków w Europie, demonstrując osiągnięcia wczesnej kultury łużyckiej.

Biskupin - Pomnik Historii

Gród w Biskupinie jest jedynym w Polsce stanowiskiem archeologicznym, dla którego opracowano program długoterminowej konserwacji. Konserwacja polega na utrzymywaniu wysokiego poziomu wody w jeziorze otaczającym stanowisko oraz wdrożeniu systemu monitorowania parametrów środowiska dla zapewnienia optymalnych warunków przetrwania autentycznej substancji zabytkowej.

Osada w Biskupinie (fot. Z. Szmidt)

Gród w Biskupinie w 1994 r. uznany został za Pomnik Historii. Status ten przyznawany jest zabytkom nieruchomym o szczególnej wartości historycznej, naukowej i artystycznej, utrwalonym w powszechnej świadomości i mającym duże znaczenie dla dziedzictwa kulturalnego Polski. Lista pomników historii jest otwarta. Zawiera obiekty i obszary reprezentujące najwybitniejszą grupę zabytków, odzwierciedlającą bogactwo i różnorodność dziedzictwa kulturowego w Polsce. Należą do nich oprócz pojedynczych obiektów także zespoły staromiejskie, komponowane krajobrazy kulturowe, dzieła budownictwa obronnego, pola bitewne, kanały, zespoły budowlane czy zespoły klasztorne.

Na Szlaku Piastowskim znajduje się obecnie 8 Pomników Historii. Są to:

 

źródło: biskupin.plgoogle.com/doodles, wikipedia.pl

Zapisz się na newsletter