Wielkopolskie Obchody Światowego Dnia Turystyki

W piątek 30 września 2016 roku w Gnieźnie i na Szlaku Piastowskim odbyły się Wielkopolskie Obchody Światowego Dnia Turystyki – święto turystów i wszystkich osób z wielkopolskiej branży turystycznej.

Tegoroczne Wielkopolskie Obchody Światowego Dnia Turystyki były pierwszymi w całości poświęconymi jednemu produktowi turystycznemu – Szlakowi Piastowskiemu. Podczas części oficjalnej, która odbyła się w Gnieźnie z udziałem Marszałka Województwa Wielkopolskiego pana Marka Woźniaka oraz Wicemarszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego pana Zbigniewa Ostrowskiego, omówiona została idea restytucji Szlaku Piastowskiego, przedstawiono dotychczasowe działania na rzecz Szlaku oraz projekty związane z jego rozwojem.

Osobom zasłużonym dla rozwoju regionalnej turystyki wręczono honorowe odznaczenia. Z rąk Marszałka Województwa Wielkopolskiego pana Marka Woźniaka Odznakę Honorową „Za zasługi dla województwa wielkopolskiego”, przyznaną przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego, otrzymał dr hab. Armin Mikos von Rohrsheidt, prof. Gnieźnieńskiej Szkoły Wyższej Milenium, za kompleksowe przebadanie potencjału turystycznego Szlaku Piastowskiego oraz wypracowanie nowej koncepcji jego przebudowy i reorganizacji oferty szlaku. Z kolei Odznakę honorową „Za Zasługi dla Turystyki” wręczono panu Piotrowi Alankiewiczowi – Prezesowi PTTK Oddział H. Cegielski-Poznań S.A, za wieloletnią działalność społeczną na rzecz popularyzacji turystyki i krajoznawstwa.

Podczas części oficjalnej rozstrzygnięto również III Edycję Konkursu Fotograficznego o Nagrodę Marszałka Województwa Wielkopolskiego, w której nagrodzono najlepsze prace, ukazujące piękno województwa wielkopolskiego, jego walory naturalne, dorobek historyczny i kulturowy. W części krajoznawczej Obchodów uczestnicy zwiedzili wybrane atrakcje turystyczne Szlaku Piastowskiego w Gnieźnie i na Ostrowie Lednickim. Na koniec wzięli udział w pikniku edukacyjnym zorganizowanym w Grodzie Pobiedziska.

(od lewej) Marek Woźniak - Marszałek Województwa Wielkopolskiego oraz Zbigniew Ostrowski - Wicemarszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego (fot. A. Kaleniewicz)
Marek Woźniak - Marszałek Województwa Wielkopolskiego (fot. A. Kaleniewicz)
Wielkopolskie Obchody Światowego Dnia Turystyki (fot. A. Kaleniewicz)
Piotrowi Alankiewiczowi – Prezesowi PTTK Oddział H. Cegielski-Poznań S.A, wyróżniony Odznaką honorową „Za Zasługi dla Turystyki” (fot. A. Kaleniewicz)
Wielkopolskie Obchody Światowego Dnia Turystyki (fot. A. Kaleniewicz)
dr hab. Armin Mikos von Rohrsheidt, wyrózniony Odznaką Honorową „Za zasługi dla województwa wielkopolskiego” (fot. A. Kaleniewicz)
Laureaci III edycji Konkursu Fotograficznego o Nagrodę Marszałka Województwa Wielkopolksiego (fot. A. Kaleniewicz)
Wielkopolskie Obchody Światowego Dnia Turystyki (fot. A. Kaleniewicz)
Wielkopolskie Obchody Światowego Dnia Turystyki (fot. A. Kaleniewicz)

Organizatorami Wielkopolskich Obchodów Światowego Dnia Turystyki 2016 byli: Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Klaster Turystyczny „Szlak Piastowski w Wielkopolskie, Powiat Gnieźnieński oraz Gmina Pobiedziska.

Światowy Dzień Turystyki ustanowiony został przez Światową Organizację Turystyki w celu uświadomienia znaczenia turystyki i jej wpływu na wartości społeczne, polityczne, gospodarcze i kulturowe. To najważniejsze cykliczne święto branży turystycznej obchodzone jest na świecie (począwszy od 1979 r.) 27 września każdego roku.

Światowy Dzień Turystyki obchodzony jest jako święto ludzi, którzy związani są z turystyką zarówno zawodowo, jak i w ramach szeroko pojętej działalności społecznej. Jest on doskonałą okazją do integracji przedstawicieli władz państwowych, samorządowych i środowiska turystycznego. Obchody tego dnia pozwalają na uhonorowanie osób zasłużonych dla turystyki, a także wymianę doświadczeń, podsumowanie podejmowanych działań i zapoznanie się z aktualną sytuacją rynkową. Tegorocznemu Światowemu Dniu Turystyki, którego oficjalne obchody odbyły się w Bangkoku (Tajlandia), przyświeca hasło: „Turystyka dla wszystkich! Promowanie uniwersalnej dostępności” (ang. Tourism for all! Promoting universal accessibility).

Wielkopolskie Obchody Światowego Dnia Turystyki mają w naszym regionie wieloletnią tradycję. Organizowane są każdego roku na przełomie września i października przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego we współpracy z partnerami lokalnymi. Do tej pory Obchody odbyły się w różnych rejonach Wielkopolski, w tym w ostatnich latach w Murowanej Goślinie, Turku, Śremie i Kościanie.

Wielkopolskie Obchody Światowego Dnia Turystyki to najważniejsza tego typu impreza w województwie wielkopolskim – okazja do spotkania się fachowców z różnych dziedzin, podsumowania mijającego sezonu turystycznego, a także wymiany doświadczeń i integracji branży. W Obchodach uczestniczą reprezentanci środowisk, dla których ważny jest rozwój turystyki i promocja Wielkopolski, a więc m.in. przedstawiciele władz województwa wielkopolskiego, organizacji pozarządowych, uczelni kształcących kadry dla turystyki, branży, samorządów lokalnych, a także władze i członkowie Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej, publicyści krajoznawczy, media oraz inne podmioty i osoby odgrywające znaczącą rolę w popularyzowaniu turystyki w Wielkopolsce.

ZAŁĄCZNIKI:

pdfdr hab. Andrzej Wyrwa - Szlak Piastowski - drogami początków państwa polskiego5.3 MB

pdfdr Armin Mikos von Rohrscheidt - Turystyka dziedzictwa na "nowym" Szlaku Piastowskim: autentyczność - różnorodność - dostępność - indywidualizacja2.96 MB

pdfTomasz Wiktor - Przebudowa Szlaku Piastowskiego - kamienie milowe, plany, działania2.86 MB

pdfAgnieszka Rzempała-Chmielewska - Nowy model zarządzania szlakiem kulturowym - działalność Klastra Turystycznego „Szlak Piastowski w Wielkopolsce”3.56 MB

Zapisz się na newsletter