Weekend na Szlaku Piastowskim - relacje z wydarzenia

Weekend na Szlaku Piastowskim już za nami. W dniach 30 września – 2 października na terenie Wielkopolski i Kujaw odbyła się pierwsza edycja święta Szlaku Piastowskiego.

Do akcji włączyły się w sumie 33 obiekty z 27 miejscowości Szlaku Piastowskiego, w których zorganizowano łącznie prawie 100 realizacji. Wśród najważniejszych były spacery z wojem, czyli przechadzki z przewodnikiem, warsztaty, inscenizacje i gry miejskie. Wśród atrakcji turystyki aktywnej można było wziąć udział w rajdach rowerowych lub w spływie kajakowym.

Akcja spotkała się z tak dużym zainteresowaniem, że w drugim dniu akcji nie wytrzymał serwer na którym umieszczona jest strona www.szlakpiastowski.pl. Z tego powodu, strona szlaku przez kilka godzin była nieaktywna, na szczęście awarię udało się dość szybko naprawić. Do sobotniego poranka, harmonogram wydarzenia został pobrany niemal 20 000 razy!

_MG_2650
_MG_2831
_MG_2974
_MG_3060
_MG_3195
_MG_3304

Organizatorzy szacują liczbę uczestników weekendu na około 10 000. Cieszy duża frekwencja podczas marszów z wojem w Gnieźnie, na rajdach rowerowych oraz w grach miejskich. W Poznaniu, w grze miejskiej wzięło udział prawie 100 osób, a liczba ta zapewne byłaby większa gdyby nie wspomniana awaria serwera. Dużą popularnością cieszyły się pikniki piastowskie w Pobiedziskach, Grzybowie, Gieczu i Wągrowcu. W miejscach tych spotkać można było wiele osób, które rozumiejąc ideę weekendu, podróżowały z punktu do punktu. Największe wrażenie na najmłodszych robiły strzały z gigantycznego trebusza w Grodzie Pobiedziska - widowiskowe wystrzelenie pocisku o wadze do 10 kg na odległość ok. 200 metrów robi potężne wrażenie. Wyjątkową aurę udało się stworzyć rekonstruktorom święta plonów w Gieczu. Piastowskie obrządki uświetniły śpiewy grupy Koło Jana. Można było z pewnością zapomnieć o otaczającym nas XXI wieku. Zupełnie jak w Grzybowie, kiedy podczas awantury karczemnej kawałki rozbitych na hełmach awanturników naczyń spadały u stóp oglądających inscenizację. Weekend zakończyło nocne zwiedzanie kościoła w Tarnowie Pałuckim. Mimo niedzieli i późnej pory, zebrała się grupa chętnych, aby podziwiać najprawdopodobniej najstarszy kościół drewniany w Polsce. Wyjątkowo podświetlony, wzbogacony opowieściami Marcina Moeglicha z Muzeum Regionalnego w Wągrowcu, zapadł z pewnością wielu osobom w pamięć.

To tylko kilka z zaoferowanych atrakcji. Pozytywne przyjęcie wydarzenia wśród mieszkańców regionu i turystów z pewnością zaowocuje kolejnymi edycjami.

Przypomnijmy, że patronat nad wydarzeniem sprawowali Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Marszałek Województwa Kujawsko – Pomorskiego oraz Polska Organizacja Turystyczna. Projekt został dofinansowany z budżetu samorządu województwa wielkopolskiego.

Już dziś zapraszamy wszystkich pasjonatów historii początków państwa polskiego na II edycję Weekendu na Szlaku Piastowskim w 2017 roku.

 

Wideorelacje:

PIĄTEK 30.09
Relacja z Wielkopolskich Obchodów Światowego Dnia Turystyki. Początek Weekendu na Szlaku Piastowskim.

SOBOTA 01.10
Ląd nad Wartą - Pyzdry. Szlak Piastowskim Lądem i Wodą. Relacja ze spływu kajakowego. Rozmowa z Michałem Czerniakiem - kustoszem muzeum w Pyzdrach.

http://tv.gniezno.pl/artykuly/czytaj/6716/z_ladu_do_pyzdr_kajakiem_na_szlaku_piastowskim.html

Wizyta w Makietach Dawnego Poznania. Spotkanie z autorem makiety - Krzysztofem Przybyła.

Gniezno. Prezentacja dawnych instrumentów i muzyki średniowiecznej. Wywiad z Adamem Jakubowskim z zespołu Imbridus.

Gniezno. Wywiad z koordynatorem Szlaku Piastowskiego - Przemysławem Buryan. 

Gniezno. Spotkanie ze średniowiecznym tańcem. Opowiada o tym Pani Iwona Piechocka.

NIEDZIELA 02.10
Pobiedziska. Trebuszomania w Grodzie Pobiedziska. Spotkanie z Komesem - Bartoszem Styszyńskim.

Grzybowo. Karczemna awantura i warsztaty rzemieślnicze. Opowiada kierownik rezerwatu Jacek Wrzesiński.

Giecz. Piastowski Piknik i święto plonów. Opowiada kierownik rezerwatu Teresa Krysztofiak.

Wągrowiec. Spotkanie z Drużyną Najemną SFORA. 

Poznań. Marsz z wojem. 

 

Projekt dofinansowany przez:

 

Patronat Honorowy

 

Patronat Medialny

        

Zapisz się na newsletter