WĄGROWIEC - Muzeum Regionalne "Opatówka"

Skarby w "Opatówce"...i nie tylko

Wągrowiec, położony na Pałukach, w dolinie rzek Nielby i Wełny, założony został około 1300 roku jako osada na wyspie Prostynia. Wkrótce osada i położone wokół tereny zostały wykupione przez zakon cystersów z pobliskiego Łekna. Prawa miejskie Wągrowiec otrzymał w 1381 roku, w 1396 roku cystersi przenieśli tu swoją siedzibę. Proces translokacji klasztoru z Łekna do Wągrowca zakończył się dopiero w 1493 roku, a cystersi byli obecni w mieście do kasaty klasztoru przez władze pruskie w 1835 roku. Kościół klasztorny pw. Wniebowzięcia NMP przyjął funkcje parafialne, a w zabudowaniach poklasztornych zlokalizowano, m. in. sąd powiatowy oraz więzienie. W czasie II wojny światowej kościół i klasztor zostały zniszczone przez wycofujące się z miasta wojska niemieckie. Po wojnie odremontowano kościół i przylegający do niego barokowy budynek klasztorny. Niestety dawne, bogate wyposażenie kościoła i klasztoru prawie w całości uległo zniszczeniu w wyniku pożaru w 1945 roku. Zachowały się m.in.: zrekonstruowany na podstawie zachowanego wizerunku i pozostałych po pożarze reliktów późnobarokowy ołtarz główny oraz gotycka rzeźba Madonny z Dzieciątkiem wykonana z drewna lipowego około 1510 roku w warsztacie św. Wolfganga w Toruniu.

Ekspozycja muzeum regionalnego "Opatówka" w Wągrowcu (fot. Zbigniew Szmidt)

Do zespołu klasztornego należał też dawny dom opata tzw. opatówka i rybakówka. W odremontowanij z zachowaniem architektury zabytkowego budynku z końca XVIII wieku "Opatówce", od 1987 roku działa Muzeum Regionalne w Wągrowcu, gromadzące zbiory historyczne i etnograficzne dotyczące dziejów miasta i klasztoru wągrowieckiego. Zbiory muzeum liczą ponad 3500 muzealiów. Zbiory etnograficzne obejmują przedmioty związane z życiem mieszańców okolicznych wsi i miasteczek. Obok mebli i drobnego sprzętu domowego zobaczyć można narzędzia dawnych rzemieślników (warsztat tkacki służący do pokazów). Na uwagę zasługuje pełne wyposażenie warsztatu pracy pałuckiego rybaka - dar jednego z mieszkańców Wągrowca . Prezentowane są także wyroby ludowych artystów: rzeźbiarzy, malarzy, plecionkarzy i hafciarek. W zbiorach historycznych muzeum znajdują się między innymi dokumenty cechów rzemieślniczych, wśród nich podpisany przez króla Jana Kazimierza dokument potwierdzający przywileje cechowe dla mieszczan wągrowieckich. Część wystawy została poświęcona wągrowieckim cystersom oraz osobie ks. Jakuba Wujka. Oryginalną kolekcję stanowią obiekty sztuki ludowej i amatorskiej o tematyce biblijnej. Warto tu przypomnieć, że w 1541 roku w Wągrowcu urodził się i w tutejszej szkole elementarne nauki pobierał wybitny tłumacz Biblii na język polski ks. Jakub Wujek.

Ekspozycja muzeum regionalnego "Opatówka" w Wągrowcu (fot. Zbigniew Szmidt)

Oprócz gromadzenia zbiorów, muzeum organizuje także liczne wystawy stałe i czasowe. Dorocznym świętem jest, współorganizowany przez muzeum, Wągrowiecki Festyn Cysterski - impreza kulturalna, nawiązująca swą tematyką do dziejów klasztoru i wydarzeń z historii Wągrowca.

W pobliżu muzeum znajduje się także druga zabytkowa świątynia Wągrowca - kościół farny pw. św. Jakuba Apostoła z II połowy XVI wieku. Późnogotycki kościół z wczesnorenesansowymi szczytami zbudowany jest z cegły z wykorzystaniem granitowych ciosów, pochodzących zapewne z rozebranego kościoła i zabudowań poklasztornych w Łeknie – kolebki cystersów w Wielkopolsce. Wśród cennego wyposażenia tego kościoła znajdują się renesansowe i barokowe ołtarze, renesansowa ambona i późnogotycka grupa pasyjna na belce tęczowej. W Kaplicy Różańcowej oglądać można renesansowe malowidła naścienne.

Galeria zdjęć

Lokalizacja

Nie znaleziono żadnych wydarzeń

Zapisz się na newsletter